Työtä lämpöpumppualan parantamiseksi

Yhdistyksen tarkoituksena on valvoa lämpöpumppualalla toimivien ammatinharjoittajien yleisiä ja yhteisiä ammatinharjoittamiseen liittyviä etuja, edistää jäsentensä välistä yhteistoimintaa ja parantaa alan yleisiä toimintaedellytyksiä.

Tarkoituksensa toteuttamiseksi yhdistys seuraa alan taloudellista kehitystä ja lainsäädäntöä sekä tekee näihin liittyviä aloitteita, esityksiä ja antaa lausuntoja. Yhdistys ohjaa ja neuvoo jäseniään ammatinharjoittamiseen liittyvissä asioissa järjestämällä kokouksia, neuvottelutilaisuuksia ja koulutusta sekä laatimalla tarvittavia asiaa koskevia selvityksiä.

Tarkoituksensa toteuttamisen välineeksi yhdistys luo vision alan kehityksestä ja laatii strategian vision toteutumisen varmistamiseksi. Sekä vision että strategian toteutumista seurataan aktiivisesti ja tarkennetaan tarpeen mukaan.

Yhdistys voi kuulua jäsenenä valtakunnallisiin elinkeino- ja työmarkkinajärjestöihin sekä ulkomaisiin järjestöihin ja yhdistyksiin.

Visiomme

Lämpöpumput on halutuin ja ympäristöystävällisin tapa tuottaa lämmitystä ja jäähdytystä. Lämpöpumpuilla Suomi vähentää fossiilisten polttoaineiden käyttöä, lisää omavaraisuutta ja parantaa energiatehokkuutta EU:n tavoitteiden mukaisesti.

Strategiamme

Vaikuttaa jäsenten edustajana ja lämpöpumppualan toimintaedellytysten kehittäjänä kansallisissa ja kansainvälissä verkostoissa. Tukea toimialan kasvua, koulutusta ja laadun kehittymistä yhteistyössä lainsäätäjien ja viranomaisten kanssa.

Arvomme

Toteutamme siirtymää puhtaampaan energiaan.

Luomme edellytykset laadukkaalle lämpöpumpputoiminnalle Suomessa.

Tuotamme avoimesti faktatietoa alamme tuotteista ja mahdollisuuksista. Olemme jäseniämme varten, mutta myös suora ja rehellinen kaikkien sidosryhmien käytettävissä oleva lämpöpumpputoimintaa edistävä organisaatio.

Vastaamme kysymyksiin, koulutamme, tiedotamme, neuvomme – kaikkea, mikä liittyy lämpöpumppuihin.

Strategiset menestystekijämme

  • Näkyvyys mediassa
  • Koulutusjärjestelmät ja tilaisuudet jäsenille
  • Lämpöpumppujen eurooppalainen laatujärjestelmä
  • Jäsenten ja alan yhteiset selvitykset ja yhteisesiintymiset
  • Kansainvälisiin ja kansallisiin tutkimushankkeisiin osallistuminen
  • Lausunnot, direktiivi- ja lakivalmistelut, viranomaisyhteistyö
  • Jäsenten toimintaedellytysten edistäminen

Yhdistyksen hallitus

Mikko Sandberg
Hallituksen puheenjohtaja
Puh. 040 556 2929
mikko.sandberg@scanoffice.fi

Ari Järvi
Hallituksen varapuheenjohtaja
Huolto Järvi Oy
Puh. 044 512 3451
ari.jarvi@huoltojarvi.fi

Olli Andersson

Thermia Finland Oy
Puh. 0400 280 919
olli.andersson@thermia.com

Jan Herranen
Rototec Oy
Puh. 040 610 5176
jan.herranen@rototec.fi

Johan Holma
Tom Allen Senera
Puh. 044 7006 733
johan.holma@tomallensenera.fi

Pasi Hirvijärvi
Viessmann Oy
Puh. 050 431 4391
hrvp@viessmann.com

Jussi Kummu
Daikin Europe N.V Suomen Sivuliike
Puh. 0103090227
kummu.j@daikin.fi

Petrus Monni
Gebwell Oy
Puh. 0400 897 484
petrus.monni@gebwell.fi

Kristian Savela
St1 Lähienergia Oy
Puh. 044 555 0055
kristian.savela@st1.fi

Veli-Matti Hautakoski
LämpöYkkönen Oy

Puh. 0400 955 102
veli-matti.hautakoski@lampoykkonen.fi

Markus Olander
NIBE Energy Systems Oy
Puh. 040 184 2200
markus.olander@nibe.fi

Hallituksen varajäsenet

Janne Elomaa
Eloxa Tekniikka Oy
Puh. 040 766 4899
janne.elomaa@eloxa.fi

Jukka Kalliojärvi
Suomen Talotekniikka
Puh. 0400 712 790
jukka.kalliojarvi@suomentalotekniikka.fi

Kalle Koskela
FG Finland Oy
Puh.050 376 5610
kalle.koskela@fgfinland.fi

Jimmy Kronberg
Saariston Kaivonporaus Oy
Puh. 040 547 8629
jimmy.kronberg@kaivonporaus.com

Teemu Korpela
Robert Bosch Oy
Puh. 040 1854 267
teemu.korpela@fi.bosch.com 

Ulla-Maija Liski
Ulla Liski Oy
Puh. 040 8422 687
ulla@ullaliski.fi

Tuomo Niemelä
Granlund Oy
Puh. 040 662 1274
tuomo.niemela@granlund.fi

Matti Vesalainen
Taitotalo
Puh. 020 7461 276
matti.vesalainen@taitotalo.fi

Petri Virta
Oilon Oy
Puh. 044 757 6259
petri.virta@oilon.com

SULPUn jäsenyyden edut

Aito apu

SULPU ajaa oikeasti jäsentensä etuja.

Ajantasainen tiedonlähde

SULPU vaikuttaa, valvoo ja tiedottaa aktiivisesti jäsenkuntaansa.

Uskottavuus ja kanava uusille potentiaalisille asiakkaille

SULPUn jäsenyys tuo uskottavuutta.

Jäsenhakemus

Hakeaksesi SULPUn jäsenyyttä, täytä yrityksenne tiedot alla oleviin kenttiin. Otamme teihin yhteyttä!
Yrityksen virallinen nimi*
Y-tunnus*
Kotipaikkakunta*
Perustamisvuosi*
Postitusosoite*
Postinumero ja -toimipaikka*
Laskutusosoite, jos eri kuin yllä
Verkkosivuosoite
Toimitusjohtaja
Puhelinnumero / sähköposti
Jäsenryhmä
Valitse jäsenryhmä*
Liikevaihto
Liikevaihto
Lisätietoa (esim. yrityksen edustamat laitemerkit ja yrityksen kokonaisliikevaihto)
Paikka ja päiväys*
Ilmoittajan nimi*

Yhteistyöpartnerimme